2019 NATIONALS: BERTHS, INVITES AND QUALIFIED TEAMS

18U PREMIER DIVISION:

Returning Berths

1. Georgia Impact Lewis

2. OC Batbusters Stith

3. Corona Angels Tyson

4. Cal Cruisers Sievers

5. Firecrackers Brashear

6. Intensity KOD Premier

7. Texas Glory Shelton

8. So Cal Athletics Richardson

9. Sorcerer Gold Williams

10. So Cal Choppers Ensey

11. Impact Gold Jackson

12. Oklahoma Athletics Madden

13. Firecrackers North Thomas

14. USA Athletics Gold Rogers

Invites:

1. Birmingham Thunderbolts Premier

2. Lady Lightning Gold

3. Texas Bombers Gold

4. Explosion Gold

5. Beverly Bandits Tyrrell/Kelly

6. So Cal Choppers Fausett

7. Rhode Island Thunder

8. Louisville Lady Sluggers

9. Firecrackers Rico/Weil

10. Tampa Mustangs TJ

11. Athletics Mercado/Smith

12. DeMarini Aces

13. NW Bullets Gold

14. East Cobb Bullets Schnute

15. Aces Express McCorkle

16. Athletics TO

17. Washington Ladyhawks Gold Miller

18. Corona Angels Howard

19. Texas Blaze United

20. Universal Garcia

21. Oro Valley Suncats

22. Irvine Sting

23. Sorcerer Old Skool

Qualified:

1. PA Strikers Premier

2. Midwest Speed Hall

16U PREMIER DIVISION:

Returning Berths:

1. Atheltics Mercado

2. GA Firecrackers Sewell

3. Texas Bombers Gold Jones

4. Texas Blaze United

5. DeMarini Aces

6. Tampa Mustangs Maguire/Blankenship

7. Breakers Labs Blue

Invites:

1. Corona Angels Slye

2. OC Batbusters Lara Portesi

3. Birmingham Thunderbolts Roberson

4. So Cal Athletics Briggs

5. Jersey Intensity KOD

6. Texas Glory Naudin

7. Georgia Impact Gusaeff

8. So Cal Choppers Fausett

9. Explosion Flores Olmos

10. Lady Lightning Gold

11. Beverly Bandits Team Conroy

12. Firecrackers Brashear

13. Impact Gold Jazz

14. Iowa Premier Gold

15. East Cobb Bullets

16. Athletics Mercado Greg

17. NW Bullets Gold Muir

18. Indiana Magic Gold Rudd

19. Beverly Bandits DeMarini Helbling

20. Diamond Sports Hotshots Dumezich

21. Aces Express Elder

22. Mizuno Storm Mathis

23. Tennessee Mojo Lewis

24. OC Batbusters Stith

25. Atlanta Vipers Holbrook

26. Fury Platinum

27. Easton Preps

28. TN Fury 02 Sargent

29. CA Breeze Birch

30. South Dakota Renegades

31. ACES Ashley

Qualified:

1. Sante Fe Inferno Humphrey

2. East Cobb Bullets Byars

3. Team North Carolina

14U PREMIER DIVISION:

Returning Berths:

1. Corona Angels Tyson

2. Sorcerer Schroll

3. Diamond Sports Hotshots Nelson

4. Mizuno Storm Mathis Appel

5. Athletics Mercado Greg

Invites:

1. OC Batbusters Campbell

2. NorCal Firecrackers Mettler

3. So Cal Athletics Limo

4. Explosion Flores Mays

5. So Cal Choppers Fausett

6. Beverly Bandits DeMarini

7. Jersey Intensity KOD

8. Georgia Impact Lewis

9. Lady Lightning Gold

10. Impact Gold Saenz

11. Texas Glory Naudin

12. Birmingham Thunderbolts Flannery

13. Texas Bombers Gold

14. Team North Carolina Eaton

15. NW Bullets Dawson

16. East Cobb Bullets Mayfield

17. Tennessee Mojo

18. CA Breeze Fernald

19. Universal Fastpitch Faulstitch

20. CC Dirt Dogs Pickering

21. Aces Express Peters

22. Indiana Magic Gold Bay

23. Illinois Chill Gold

24. DeMarini Aces

25. Gainesville Gold McFadyen

26. So Cal Athletics Briggs

27. OC Batbusters Flores

28. Texas Blaze United Davis

29. TN Fury Moyer

30. Atlanta Vipers McDermott

Qualfied:

1. East Cobb Bullets 04 CFL

2. Tampa Mustangs Rene

3. Delaware Cobras

4. Carolina Elite Hutto

5. USA Athletics Mathis

6. American Pastime Velasquez/Farnworth

7. LTG Lions Henderson/Lively

8. Firecrackers Brashear 2023

9. Illusions Premier Cain

10. Texas Bombers Gold Jones

11. Texas Bombers Gold HTX Burgess

12. Texas Bombers Gold Hybrid

12U PREMIER DIVISION:

Returning Berths:

1. OC Batbusters Garcia

2. OC Batbusters Mascarenas

Invites:

1. Birmingham Thunderbolts Burns

2. Texas Bombers Gold

3. Texas Blaze Elite Slimp

4. AL Firecrackers Christian

5. So Cal Athletics Terrones/Medina/Briggs

6. Corona Angels Domonique

7. Explosion Denio Serrano

8. So Cal Choppers Tiumalu

9. Beverly Bandits DeMarini Soliz

10. Jersey Intensity

11. Impact Gold STX Trevino

12. Texas Glory 2024

13. Cal Nuggets Woods

14. Georgia Impact Sampson

15. Diamond Sports Hotshots Ross

16. Power Surge Berndes

17. Sorcerer Bigley/Schroll

18. AASA Mortimer

19. Athletics Mercado Ornelas

20. AZ Storm Munoz

21. Beverly Bandits Premier

22. San Jose Sting 2024

23. Select Fastpitch

24. Newtown Rock

25. East Cobb Bullets Maher

26. TN Fury 2024

27. Virginia Unity

28. DeMarini Aces

29. Firecrackers Weil

30. Atlanta Vipers Callaway

31. Jacksonville Storm Linke

32. Carolina Cardinals National

33. Texas Blaze 06 Martinez

34. Diamond Fury Elite

35. Texas Glory Adkins National

Qualified:

1. Impact Gold National 2024

2. Hotshots Premier HTX 06

3. I 5 Softball

4. Suncats Natividad/Lee/Walker

5. So Cal Athletics Siofele/Mullipola

6. Corona Angels G Perez 07

7. Texas Glory RWB

8. Texas Bombers Hays

9. Lady Magic Boykin

10. AASA Macias

11. Cen Cal Firecrackers Garza

12. So Cal Athletics Cooper

13. Firecrackers Thornburg/CV

14. So Cal Breakers Black

15. USA Athletics Davis

16. Hollister Blackjacks Monroy

17. Corona Angels Perez 06

18. Athletics Mercado/Carroll

19. Vendetta AZ

20. So Cal Choppers Franco

21. Ohana Tigers Quarles/Urbina

22. CA Grapettes McNair

23. LTG Lions

24. Firecrackers TDR

10U PREMIER DIVISION:

Returning Berths:

1. Power Surge 07

Invites/Qualified:

1. Birmingham Thunderbolts Thompson

2. Explosion Flores

3. Breakers Labs Blue

4. Impact Gold Mendoza

5. OC Batbusters Stern

6. So Cal Athletics Fitzpatrick/Medina

7. Corona Angels Lydell

8. Explosion Jackson

9. So Cal Choppers Franco

10. Firecrackers Hill Thomas

11. Corona Angels DeGuzman

12. Beverly Bandits Hutchinson

13. Tennessee Mojo 08

14. Georgia Impact Parks

15. Aces Express Koonsen

16. Sorcerer Yode/Schroll

17. Athletics Mercado

18. So Cal Force

19. TN Fury Premier

20. Universal Fastpitch Kimura

21. Nevada Lightning

22. San Jose Sting Hernandez

23. FIrecrackers AZ Walding

24. USA Athletics Lehr/Soria/Mora

25. Vision Elite

26. Cal Nuggets

27. Texas Glory 2K8

28. Texas Blaze Bonola 08

29. 3D

30. Cal Breeze 10U

31. Panthers Gold

32. Texas Bombers Jones

33. Tulsa Elite 08

34. OC Batbusters Glantz

35. Ohana Tigers Hernandez

36. Firecrackers Travieso/Manzanero

37. American Athletics Peterson

38. Synergy

39. Clutch Up

40. Locomotion

41. Force Elite Hybrid

42. CC Dirtdogs Lujan

43. Irvine Sting

44. American Athletics Hamilton

45. Hype Fastpitch

2019 PLATINUM BERTHS AND INVITES - TBA

18U PLATINUM DIVISION:

Returning Berths:

1. Artesia Punishers Medina

2. Dirt Dogs Gorton

3. Select Fastpitch

4. Batbusters Konis

Invites:

1. Intensity KOD DeMarini

2. So Cal Athletics Marinakis

3. Nebraska Gold

4. Michigan Finesse

5. Indiana Magic Gold

6. Illinois Chill Gold

7. Orland Park Sparks

8. Cheetahs Bowman

9. New Lenox Lightning Gold

10. Iowa Premier Gold

11. Bats Graves

12. Newtown Rock Gold

13. Lil Rebels Gordie

14. Georgia Impact Wright

15. Jacksonville Storm Davis

16. Aces Express Gold Jacoby

17. Grapettes Kappmeyer

18. VA Glory Willemssen/Fields

19. So Cal Pumas

20. NJ Batbusters Fry

21. Salinas Storm Heen

22. Cal Thunder Vankirk

23. Las Vegas Rage Gold Mizuno

24. Alberta Athletics

25. LA Bombers Albert

26. Cal Raiders Bruder

27. Extreme Elite

28. AASA Merrida

29. Bull Sox Young

30. Stripes and Strikes Gold

31. Texas Glory Gold

32. So Cal Athletics Bagatourian

33. Corona Angels Slye

34. Cal Cruisers Sievers Garcia

35. Utah Fastpitch Kemp

36. New Mexico Sundancers

37. Colorado Stars Sakamoto

38. AZ Suncats Sgambati

39. LTG Lions

40. American Freedom Gold Soefje

41. Strike Force Jensen

42. Colorado Angels Quimby

43. Firecrackers AZ Holland

44. OC Batbusters Alvarez

45. AZ Bombers Velasco

46. Originals Gold KC

47. South Florida Intensity

48. San Jose Sting Gron

49. CA Suncats CAT

50. American Freedom CO

51. Oklahoma Exclusive Hughes

52. AASA Macias

53. Mountain West Fastpitch

54. Washington Acers

55. Lil Saints Dickson

56. Firecrackers GA Todd

57. AZ Hotshots Georges

58. Lady Hustle

59. SJ Lady Sharks Barrera

60. So Cal Choppers Renteria

61. Lady Wolfpack

62. Impact Gold HTX Castillo

63. West Bay Warriors

64. So Cal 3D Colon

65. Ohio Hawks Hutchinson

Qualified:

1. Tulsa Shootout

16U PLATINUM DIVISION:

Returning Berths:

1. Monarchs Gold

Invites:

1. Birmingham Thunderbolts Barron

2. Texas Bombers Gold National Rogers

3. PA Strikers National

4. Illinois Chill Gold

5. New Lenox Lightning

6. Premier Fastpitch

7. Bats Academy Knoblauch

8. Peoria Sluggers Gold Gass

9. Sparks Premier Harvey

10. Batbusters Bauer

11. Corona Angels Zavala

12. Indiana Magic Lamar

13. LA Bombers Gold Albert

14. Cal Cruisers Futures Sievers

15. Georgia Impact O'Neal

16. Florida Impact Page

17. Intensity KOD Conover

18. Grapettes Miranda

19. Locomotion

20. VA Glory WIllemssen

21. Lil Rebels Paiva/Vern

22. Select Fastpitch 16U

23. KC Zephrys Craig

24. NJ Venom

25. LTG Lions

26. Newtown Rock

27. MN Force Bruzek

28. Firecrackers UT Rollin

29. NC Challengers Renzi

30. Cal Raiders Bruder Mish

31. Exteme Elite Schmittling

32. Midwest Speed Wagner

33. Nebraska Gold

34. Team Kulia

35. DIamond Sports Hotshots Platinum

36. Explosion Hilliard

37. Texas Glory Torres

38. East Cobb Bullets Scarborough

39. OC TIgers Lastrapes

40. So Cal Athletics Missouri Lindsey

41. So Cal Choppers Ensey

42. Atlanta Premier Ryman

43. PGF Gold

44. Impact Gold OK Lyons

45. TN Fury 2021 Newcomb

46. Washington Ladyhawks Breer

47. New Mexico Sundancers

48. American Freedom Gold

49. Strike Force Jensen

50. Oklahoma Athletics Madden

51. Top Gun Academy

52. Team Mizuno Impulse Nicholson

53. CC Dirtdogs Kubo

54. Batbusters Gomes/Jason

55. Firecrackers Pantages Romero

56. Colorado Stars deThoars

57. Kaikamahine

58. Firecrackers Wallace

59. CO Angels Waller

60. NW Bullets Duman

61. Ohio Outlaws Schmeiser

62. Texas Blaze Bonola

63. Oklahoma Exclusive Hughes

64. Corona Angels Edwards

65. Utah Fastpitch Bennett

66. Texas Glory IL 02

67. SmashHouse Drotar

68. So Cal Athetics Premier Berouty

Qualified:

1. Carolina Cardinals National

14U PLATINUM DIVISION:

Returning Berths:

1. Ohana Tigers Quarles Sanchez

Invites/Qualified:

1. Birmingham Thunderbolts Cahalan

2. Texas Bombers Gold

3. Orland Park Sparks

4. Corona Angels Ramos

5. Batbusters Bauer

6. South Dakota Renegades

7. AZ Storm Putz

8. Cal Cruisers Caouette

9. Utah Fastpitch Korth

10. Georgia Impact Lunsford

11. Florida Impact Bergen

12. VA Glory Avvisato

13. Select Fastpitch

14.

15. Jersey Intensity National

16. Texas Blaze Elite 04

17. Corona Angels Felton Tyson Slye

18. Explosion Hilliard

19. Washington Ladyhawks Miller

20. Midwest Speed Chell

21. Team Kulia

22. Texas Glory 05 Brown

23. Diamond Sports Hotshots Platinum Deleon

24. Explosion Denio/Alaan

25. Salnias Storm

26. Lil Rebels Vern

27. So Cal Athletics LV Munro

28. So Cal Choppers Ensey

29..Atlanta Vipers Tamborra

30. CC Dirtdogs Vasquez

31. LLG NOVA Wools

32. Impact Gold OK Sydney

33. Rhode Island Thunder

34. Oregon Titans Demarini

35. Team Mizuno Impulse

36. Athletics Mercado/Tidd

37. Oklahoma Athletics Madden

38. Washington Ladyhawks Millar

39. American Freedom Gold

40. WA Shock

41. M80 Firecrackers

42. Canby Rebels

43. Colorado Angels Supercynski

44. Texas Glory RWB Kitchens

45. Grapettes Kappmeyer Gann

46. Cal Cruisers Villalobos

47. Firecrackers FL Sewell Bordeau

48. Peoria Sluggers Trotter

49. CA Suncats Jimenez/Gonzalez

50. South Florida Intensity Pascual

51. West Bay Warriors

52. Corona Angels Ortega

53. Georgia Impact Barfield

54. AASA Pikas

55. Lady Dukes Lamar

56. Ohio Hawks Hutchinson

Qualified:

1. Georgia Impact Lewis

2. Firecrackers AZ Schoeneweis

3. PS 33 Academy

4. Impact Gold Young

12U PLATINUM DIVISION

Invites:

1. So Cal Athletics

2. Impact Gold National Smith

3. Georgia Impact Sullivan

4. Diamond Sports Hotshots Platinum

5. Explosion Flores/Wren

6. So Cal Choppers Gurule

7. Firecrackers North George/Gangwish

8. Washington Ladyhawks

9. Sorcerer Marks/Schroll

10. Chicago Batbusters

11. Corona Angels Moreno

12. Oregon Titans

13. Grapettes Kappmeyer

14. CC Dirtdogs Vasquez

15. Texas Bombers STX Cruz

16. Titans Softball Martinez

17. Killer Bees Steverson

18. Minnesota Force Hylen

19. Irvine Sting

20. Cal Cruisers Caouette/Nekritz

Qualified:

1. CA Breeze 06 Tipton

2. California Gold Fields

3. Explosion Flores Young

4. Utah Heat

5. Athletics Mercado/Valencia

6. All American Mizuno Shea

7. OC Batbusters 2024

8. OC Batbusters McDonnell/Turi